Materiály, z ktorých šijeme naše výrobky

Úplety, z ktorých šijeme naše výrobky dovážeme od obchodných partnerov z Turecka, ktorý na ich výrobu používajú domácu, tureckú bavlnu. Tá patrí k tým kvalitnejším v textilnom odvetví vďaka dĺžke vlákna a spôsobu pestovania. 
 

BAVLNA

Je to prírodný materiál, ktorý sa získava z toboliek kríka bavlníku (vysoký býva asi 80 cm) tkaním alebo spriadaním do vlákien a priadzí, z ktorých sa potom tkajú látky alebo pletú úplety. Bavlna je najdôležitejšou zo všetkých plodín pestovaných na výrobu textilných vlákien.
V tropických oblastiach bola bavlna používaná na výrobu ľahkých textílií celé tisícročia. Uvádza sa, že starí Egypťania používali bavlnené tkaniny už pred 12 000 rokmi.

Najstarší písomný záznam o bavlne pochádza z Indie (1500 pred Kr.) a neskôr aj Herodotos  popísal bavlnu slovami: „...a rastú tam stromy, ktorých plodom je vlna, ktorá prekonáva svojou nádherou a kvalitou ovčiu vlnu. Indovia si robia svoje šaty z tejto stromovej vlny...“.

Bavlna má dobrú pevnosť a preto sa používa hlavne na výrobky, ktoré sú namáhané a musia sa často prať. A to úplety zo 100% bavlny priam predurčuje na výrobu nočnej a spodnej bielizne. Výrobky z bavlny majú príjemný omak, dobre sajú vlhkosť a sú priedušné. Zároveň sa výrobky z bavlny vyznačujú mäkkosťou a jemnosťou a pre svoje vlastnosti sú ideálne pre ľudí s citlivou pokožkou a aj pre alergikov.

V našich výrobkoch používame aj bavlnené úplety s podielom elastanu a takéto výrobky si dlhšie zachovajú svoj tvar a sú príjemné a hlavne pohodlné pri nosení.

Bavlnu najčastejšie používame v našich výrobkoch v podobe 100% bavlnených úpletov (hlavne na nočnú a spodnú bielizeň), ale aj v úpletoch bavlna/modál/elastan, bavlna/elastan, bavlna/viskóza/elastan, bavlna/polypropylén a bavlna/polypropylén/elastan.

 

MODÁL

Materiál, ktorý Vám dáva pocit luxusu svojou mäkkosťou, krásnymi a brilantnými farbami a tiež hodvábnym omakom a leskom. To sú hlavné vlastnosti, ktorými sa vyznačujú naše výrobky zo zmesových úpletov bavlna/modál alebo bavlna/modál/elastan.

Modál sa vyrába z bukového alebo smrekového dreva, je síce vyrábaný chemicky, ale jeho základom je prírodný materiál. Úplety z modálu alebo s jeho podielom držia tvar a rozmery aj po viacerých praniach a preto sú veľmi vhodné na spodnú a nočnú bielizeň a aj tričká či šaty a tuniky. A ak je súčasťou použitého úpletu aj elastan, výrobky sú ešte pružnejšie a pohodlnejšie pri nosení, aj ak majú priliehavý strih.
 

VISKÓZA

Drevo, bavlna alebo iná surovina sú základom pre výrobu viskózy. Viskóza je vlákno vyrobené na báze regenerovanej celulózy a z viskózových vlákien a priadzí sa vyrábajú ľahké a splývavé úplety, ktoré sa okrem toho vyznačujú aj mäkkosťou a jemným leskom.

Viskóza sa najčastejšie používa v úpletoch v zmesi s bavlnou a tiež s elastanom, predovšetkým v spodnej bielizni, ale aj vo vrchnom oblečení.  
 

ELASTAN

Je to syntetické vlákno, ktorého hlavnou vlastnosťou je pružnosť. Sú to veľmi jemné vlákne, ktoré sa vpletajú do úpletov k základným materiálom. Výrobky z týchto úpletov sú potom pružné a pohodlné pri nosení, dlhodobo si udržiavajú tvar a sú aj menej krčivé. Nevýhodou je, že neznášajú vyššie teploty pri praní.

Najčastejšie nájdete elastan v našej luxusnejšej spodnej bielizni a v módnom vrchnom oblečení v zmesi bavlna/elastan, viskóza/elastan a bavlna/modál/elastan.


POLYPROPYLÉN (POP)

Syntetické vlákno, ktorého výroba sa začala v 50. rokoch minulého storočia a ktorého hlavným pozitívom je transport vlhkosti (POP vlákno má minimálnu nasiakavosť). Používa sa v zmesi s inými materiálmi (bavlna, vlna), ale aj v 100%-tnom prevedení či s podielom elastanu.

Polypropylén je základným materiálom na výrobu funkčného termooblečenia a termobielizne.