Funkčné oblečenie

Funkčné oblečenie

FUNKČNÉ OBLEČENIE - TERMOBIELIZEŇ A TERMOOBLEČENIE

Základným materiálom v úpletoch, ktoré používame na výrobu funkčnej spodnej bielizne a vrchného oblečenia je polypropylén a jeho zmesi s bavlnou a aj s elastanom. Hlavnou výhodou našich termo výrobkov je schopnosť dobre odvádzať pot od tela, odovzdávať ho ďalšej vrstve oblečenia alebo odparovať túto vlhkosť priamo do vzduchu. Polypropylénové vlákna nevyvolávajú alergické reakcie, sú odolné voči plesniam, baktériám a ľudská pokožka ich dobre znáša. Polypropylén veľmi málo absorbuje  tekutinu, má nízku hmotnosť aj nízku tepelnú vodivosť. Vo výrobkoch výrazne zlepšuje mikroklímu pokožky a prispieva k spokojnosti a pohode celého organizmu. Funkčná bielizeň a oblečenie sú preto vhodné na šport, rekreáciu, fyzicky náročnú prácu, ale aj na bežné nosenie - jeho funkcia sa prejaví pri pohybe.

Ako správne nosiť funkčné oblečenie

Priamo na telo používajte termobielizeň s najlepším odvodom vlhkosti (100% POP), ktorý udrží pokožku v suchu a nechladí. V lete túto vrstvu môžete použiť ako jedinú alebo si na ňu oblečiete ľahkú vrstvu napr. bavlny. V zime sa na základnú vrstvu oblieka termooblečenie v ďalších vrstvách, ktoré by malo byť hrejivé - prepustí vlhkosť a zahreje - bavlnené či vlnené vrstvy. Je možné obliecť si aj dve tenšie vrstvy termobielizne na seba namiesto jednej hrubšej. V spodnej bielizni hlavne na zimu používame aj úplet, ktorý spája vlastnosti obidvoch vrstiev oblečenia – úplet v zmesi 50% bavlna a 50% polypropylén, kde spodná vrstva úpletu je polypropylén transportujúci vlhkosť do vrchnej vrstvy úpletu, do bavlny.

Nesprávna vrchná vrstva oblečenia môže ovplyvniť či úplne znegovať vlastnosti funkčnej bielizne (napr. termobielizeň oblečená na bavlnenom tielku), pretože sa tým nezabezpečí odvod vlhkosti od pokožky.

Údržba termobielizne

Pred prvým použitím je dobré funkčné oblečenie vždy oprať podľa symbolov uvedených na etikete so symbolmi údržby našitej na výrobkoch. Oblečenie vyperte v rukách alebo v práčke (najlepšie v ochrannom vrecku) vo vode teplej maximálne 40°C z rubovej strany, bez použitia aviváže, ktorá môže zničiť funkčnosť výrobku a po opratí zaveste. Funkčnú bielizeň po silnom prepotení čo najskôr ľahko preperte, čím ju ochránite pred účinkami agresívneho potu. Výrobky po vysušení nežehlite.